X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

پشت دیوار زمان

از یک نویسنده ...

فولاد، این بار از سبلان فوران می کند


کلنگ احداث مجتمع فولاد سبلان با سرمایه گذاری بخش خصوصی و در چهار فاز بر زمین زده شد. درحالی که خبرهای ناخوشایندی از مجتمع ذوب آهن اردبیل به گوش می رسد، فازهای مختلف آن گاه و بی گاه کار خود را متوقف می کنند و همچنین  عمده ی کارخانه های صنایع فلزی استان با مشکلات جدی رو به رو هستند، احداث این طرح عظیم صنعتی، امید جریان یافتن خون صنعت در رگ های اقتصاد بیمار استان اردبیل را تقویت کرده است. تولید فولاد در مشگین شهر، علاوه بر مرتفع کردن نیازهای استان به این آلیاژ پر مصرف صنعتی، می تواند نویدبخش توسعه ی صنعتی با راه اندازی واحدهای صنعتی مصرف کننده آهن و فولاد باشد. موقعیت ممتاز ترانزیتی استان به جهت سهولت دسترسی به مسیرهای ترانزیتی زمینی و دریایی، بستر را برای تبدیل شدن به قطب صادرات فولاد در شمالغرب کشور، فراهم می آورد. توفیق در این مهم، نیازمند تدوین استراتژی صحیح، همکاری نهادهای مرتبط و فراهم آوردن زیرساخت هاست. دارا بودن بزرگترین صنایع تولید کننده و همچنین مصرف کننده ی فولاد کشور در کنار تابعیت مجتمع فولاد سبلان از شرکت سرمایه گزاری گسترش فولاد تبریز، لزوم تقویت راههای مواصلاتی با استان آذربایجان شرقی را خاطرنشان می کند. از این نقطه نظر که فاز نخست این مجموعه به فراوری سنگ آهن و تولید کنسانتره اختصاص یافته است، توجه به معادن سنگ آهن استان و مشکلات معدن کاران، از مواردی است که همت مسئولین استانی، به خصوص منابع طبیعی و سازمان صنایع و معادن استان را می طلبد. دو معدن موئیل و داشکسن که در نزدیکی مجمع یاد شده فعال هستند، هم اکنون به خاطر مشکلات متعددی همچون عدم دسترسی به مسیر مناسب و همچنین پیچ و خم های بروکراتیک اداری، در آستانه ی توقف فعالیت قرار گرفته اند. لازم به اشاره است که تا به امروز عمده  محصولات این دو معدن یا نصیب کوره های تولید سیمان می شدند و یا راهی بازارهای شرق آسیا می گشتند که دوری باطل بزنند و به صورت کالاهای بی کیفیت چینی به دست مصرف کننده ی داخلی برسند.

با توجه به زنجیره ای بودن تولید صنعتی، تقویت مجتمع ذوب آهن اردبیل به عنوان صنعت برادر و حمایت از پاگیری صنایع فلزی دیگر، می تواند مکمل و متمم فعالیت های آتی مجتمع فولاد سبلان باشد. کاهش فاصله ی بین تولیدکننده ی ماده ی اولیه با مصرف کننده ی صنعتی علاوه بر کاهش قیمت تمام شده، درصد بیکاری در استان را نیز پایین خواهد آورد و زمینه را برای بازگشت فارغ التحصیلان بومی رشته های مرتبط به منطقه، فراهم خواهد کرد. تاسیس رشته مهندسی مواد و متالورژی در دانشگاه صنعتی اردبیل در آینده نیز می تواند نیازهای علمی و فنی در این رابطه را مرتفع کند.

در حالی که هم اکنون مصرف عمده ی واحدهای ریخته گری و صنایع فلزی استان از طریق واردات شمش های با کیفیت نازل از کشورهایی اروپای شرقی چون رومانی، اکراین و همینطور روسیه و قزاقستان صورت می گیرد، راه اندازی و تقویت مجمع های فولاد و ذوب آهن علاوه بر برآوردن نیازهای داخلی، می تواند مسیر ورود مواد اولیه و خروج ارز از کشور را معکوس کرده و سبب شکوفایی اقتصادی استان گردد. امید که مجتمع سبلان مشگین شهر، به دام بی تدبیری ها، کارشکنی ها و عدم حمایت نهادهای مربوط نیافتد و با اتکا به سه ضلع مثلث اقتصاد، علم و صنعت، چکش توفیق را بر سندان صنعت فولاد کشور بکوبد.

(منتشر شده در ویژه نامه اتاق صنایع استان اردبیل)


مهدی اکبری فر، کارشناس ارشد متالورژی صنعتی

Akbarifar@Metaleng.iust.ac.ir